Biuro rachunkowe Kraków

Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego  powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków za 2015 r najpóźniej do 1 lutego 2016 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.
Jeśli podatnik opłacał w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jako przedsiębiorca, wspólnik spółki cywilnej czy spółki jawnej lub choćby wynajmujący w celach prywatnych – ma jedynie miesiąc od zakończenia 2015 r. na jego podsumowanie i rozliczenie z urzędem skarbowym. Ryczałtowcy, roczne zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu powinni złożyć na druku PIT-28. W tym roku termin upływa 1 lutego.
Jeśli podatnik zamierza złożyć PIT-28 tradycyjnie w okienku swojego urzędu skarbowego, musi mieć na uwadze godziny otwarcia placówki. To samo dotyczy wysłania rocznej deklaracji pocztą. Zdecydowanie szybszą oraz nieograniczającą czasowo metodą jest wysłanie rocznego PIT-a przez internet za pośrednictwem systemu e-Delaracje. Wówczas wystarczy podać kilka prywatnych informacji, tj.:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL)
  • kwotę przychodu z dowolnej, złożonej poprzednio deklaracji rocznej (jeśli taka nie była składana za 2014 r., należy wpisać „0”).